Leczenie ran trudno gojących w pracy pielęgniarki (część II) - Blog - Sistesty.pl

Leczenie ran trudno gojących w pracy pielęgniarki (część II)


Najczęstsze rany przewlekłe z jakimi pielęgniarki spotykają się obecnie w swojej pracy to odleżyny, zespół stopy cukrzycowej i rany nowotworowe.
W II części artykułu dotyczącego leczenia ran trudno gojących się przedstawiam charakterystykę tych problemów oraz sposoby radzenia sobie z nimi w praktyce pielęgniarskiej.

I. ODLEŻYNY

Z odleżynami boryka się około 270 tysięcy chorych w Polsce. Najczęściej problem ten dotyczy pacjentów oddziałów ortopedycznych (od 66% do 85%). Według definicji NPUAP-EPUAP Pressure Ulcer Prevention odleżyna jest miejscowym uszkodzeniem skóry i/lub tkanki podskórnej nad wystającym elementem kostnym, będącym wynikiem ucisku lub ucisku połączonego ze ścieraniem i tarciem. Najczęstsze miejsca jej powstawania to: kość krzyżowa, potylica, łokcie, kości biodrowe, pięty. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę tego typu rana może powstać w każdym miejscu na ciele, w związku z czym konieczne jest baczne przyglądanie się skórze pacjenta, tak by móc jak najszybciej odpowiednio zareagować.

Najbardziej popularną skalą klasyfikującą stopień zaawansowania odleżyn jest skala Torrance’a (w której st. 0 to brak odleżyny, a st. V to martwica dotycząca powięzi i mięśni, a czasem nawet stawów i kości). Najczęściej mamy do czynienia z odleżynami I i II stopnia.
*Należy również zauważyć, iż używane obecnie w medycynie skale klasyfikacji odleżyn nie biorą pod uwagę dwóch, bardzo istotnych problemów, jakimi są:

- uszkodzenie tkanek głębokich - termin zarezerwowany tylko i wyłącznie dla odleżyn,
oznaczający brak przerwania ciągłości skóry; opisywana okolica jest nieblednąca, zaczerwieniona; zwykle tworzy się podskórna wybroczyna,
- odleżyny niesklasyfikowane - martwica ma charakter trójwymiarowy,
co należałoby w najbliższej przyszłości zmienić, tak by w pełny sposób ocenić ranę i dobrać odpowiednie leczenie.

Wśród czynników ryzyka powstawania odleżyn najczęściej wymienia się:
- długotrwałe unieruchomienie,
- wiek pacjenta >75 lat,
- płeć żeńską,
- stan odżywienia i nawodnienia (odbiałczenie, anemię, odwodnienie),
- choroby wyniszczające (przede wszystkim nowotwory),
- choroby układu krążenia,
- cukrzycę,
- sterydoterapię,
- występowanie gorączki,
- zaburzenia funkcji zwieraczy.

Jak zapobiegać odleżynom? Oto kilka praktycznych wskazówek:
1. Regularnie oceniać ryzyko ich rozwoju (skala Norton, skala Waterlow - zawsze ta sama w danej placówce).
2. Stosować materace zmiennociśnieniowe o komorach > 10 cm średnicy lub naturalną skórę owczą oraz tzw. udogodnienia przeciwodleżynowe (krążki, wałki, kółka).
3. Zapewnić choremu odpowiednią dietę (bogatokaloryczną i bogatobiałkową) - arginina, cynk, żelazo, witaminy.
4. Nie zapominać o odpowiednim nawodnieniu pacjenta (1,5-2 litrów/dobę).
5. Dbać o utrzymanie skóry ciała w czystości, stosować odpowiednie środki pielęgnacyjne o neutralnym pH.
6. Prowadzić rehabilitację przyłóżkową i oddechową.

A co zrobić w sytuacji, gdy mamy już do czynienia z odleżyną? Odpowiedź wydaje się prosta - należy ją właściwie zabezpieczyć. Decyzja o dobraniu odpowiedniego opatrunku powinna być jednak poprzedzona wnikliwą oceną rany i stanu ogólnego pacjenta. Po wykonaniu procedury związanej ze zmianą opatrunku pielęgniarka ma obowiązek ją udokumentować. W dokumentacji medycznej warto zawrzeć następujące informacje:

1. Dokładna lokalizacja rany.
2. Ocena dna rany (martwica, kieszenie, przetoki, widoczne kości/ścięgna).
3. Wielkość i głębokość rany (stopień wg ustalonej skali).
4. Brzegi rany: - zaczerwienie = zakażenie - zmacerowanie = nadmiar wilgoci - kolor szary = obecność kieszeni - zasinienie = niedokrwienie.
5. Ocena otaczającej ranę skóry.
6. Wysięk z rany: - ilość - kolor (surowiczy, krwisty, ropny, zielony – Pseudomonas, żółty – E.Coli), zapach.
7. Jeżeli to możliwe fotografia rany.
8. Ocena bólu (skala NRS).

II. ZESPÓŁSTOPYCUKRZYCOWEJ

Zespół stopy cukrzycowej to zmiana skórna o charakterze owrzodzenia powstała na stopie, która związana jest z uszkodzeniem skóry, a pogorszenie stanu rany z powikłaniami cukrzycy (neuropatia czuciowa i autonomiczna i/lub schorzenia naczyń obwodowych).

W postępowaniu z pacjentem, u którego doszło do powstania owrzodzenia stopy należy podjąć następujące kroki:
1. Ocenić ukrwienie kończyny (tętno, występowanie owłosienia, zabarwienie i ciepłota skóry, występowanie bólu).
2. Ocenić ranę (wielkość, głębokość i cechy zakażenia rany).
3. Ustalić postępowanie z owrzodzeniem (ewentualna konieczność opracowania chirurgicznego owrzodzenia - debridement, wybór odpowiednich opatrunków).
4. Zastosować odciążenie objętej procesem chorobowym kończyny.
5. Edukować chorego/jego rodzinę w zakresie zmiany opatrunku i stosowania odpowiedniej diety (wyrównanie glikemii).

*Skalą używaną do klasyfikacji owrzodzeń jest PEDIS, która uwzględnia ocenę ukrwienia kończyny, wielkość i głębokość rany, obecność cech zakażenia oraz utratę czucia.

III. OWRZODZENIA NOWOTWOROWE

Owrzodzenie nowotworowe jest raną związaną z szerzeniem się na skórze nacieku neoplazmatycznego z pierwotnego nowotworu skóry, głównej masy guza innych narządów leżących głębiej, z przerzutu lub z pojedynczych komórek nowotworowych. Jeżeli chodzi o rodzaje owrzodzeń nowotworowych należy wymienić:
- guzy (kalafiorowate o nieregularnej powierzchni, obecne kratery z miejscowym rozpadem tkanek),
- zmiany opancerzające,
- przetoki zewnętrzne i wewnętrzne.

Nie zapominajmy, że owrzodzenia nowotworowe są ranami przewlekłymi, które stale pozostają w fazie zapalnej i są nieustannie zainfekowane. Nie jesteśmy w stanie całkowicie ich wyleczyć, jeżeli nie zwalczymy choroby podstawowej – nowotworu (u chorych leczonych paliatywnie pozostaje zatem jedynie postępowanie objawowe - poprawiające komfort życia pacjenta i jego codzienne funkcjonowanie z raną).
Poniżej przedstawiam główne cechy owrzodzeń nowotworowych i możliwe postępowanie:

1. Krwawienie (alginiany – Kaltostat; opatrunki hydrostatyczne – Spongostan; przymoczki – Adrenalina 1:10, Cyclonamina, Exacyl, Trombina miejscowo; opatrunki nieprzywierające do rany – Jelonet, Bactigras, Atrauman Ag, Balsam Szostakowskiego, wazelina, parafina; wyeliminowanie antykoagulantów; leki przeciw krwotoczne p.o./i.v.; RT paliatywna; embolizacja naczyń krwionośnych; nawadnianie i.v.; transfuzja krwi).
2. Fetor (oczyszczenie rany; opatrunki ze srebrem; Metronidazol miejscowo; opatrunki wtórne z węglem aktywnym).
3. Zakażenie (ogólnie antybiotykoterapia celowana lub o szerokim spektrum działania; miejscowo Metronidazol; glikokortykosteroidy – p/obrzękowo; leki p/gorączkowe).
4. Wysięk (opatrunki chłonne – foam, alginianowe, hydrowłókniste).
5. Ból (drabina analgetyczna, znieczulenie miejscowe).

Dokumentacja ran nowotworowych powinna uwzględniać informacje takie jak:
1. Dokładny opis rany:
- określenie jej lokalizacji, wielkości i głębokości,
- obecność krwawienia z rany,
- ocenę otaczającej skóry,
- ocenę bólu (także w trakcie zmiany opatrunku)
*Najbardziej popularną skalą służącą do oceny rany nowotworowej jest MCV (IV-stopniowa skala, oceniająca ranę pod względem głębokości uszkodzenia skóry).
2. Jeżeli to możliwe fotografię rany.
3. Schemat postępowania z raną (przedstawienie krok po kroku używanych do zaopatrzenia rany środków medycznych).

Mówiąc o owrzodzeniu nowotworowym nie można zapomnieć o aspektach psychologicznych związanych z jego powstaniem, a są to przede wszystkim: zmiana wizerunku własnego ciała, utrata poczucia własnej wartości, strach, zażenowanie i wstyd, obrzydzenie i wstręt, trudności w sferze seksualnej, trudności ekonomiczne. Personel medyczny powinien wziąć je pod uwagę, tak by zapewnić pacjentowi holistyczną opiekę.

Autor:
mgr piel. Magda Benauer


Powered by Froala Editor


Strony źródłowe
1. Wysokiński Mariusz, Fidecki Wiesław, Buczek Maciej Łukasz, Analiza problemów opiekuńczych pacjenta zagrożonego wystąpieniem odleżyn, Acta Scientifica Academiae Ostroviensis nr 28, 2007, s. 145-159, 2. Sopata Maciej, Łuczak Jacek, Profilaktyka i leczenie zachowawcze odleżyn, 3. Polak A., Jureczek L., Gołaszewska E., Walczak A., Buciak E., Leczenie odleżyn i ran przewlekłych za pomocą elektrostymulacji wysokonapięciowej, Fizykoterapia 2, 2014. 3. Kazimierczak G., Puchalski Z., Szwarc-Woźniak J., Rola pielęgniarki w leczeniu i profilaktyce odleżyn [w:] Rola pielęgniarki w procesie pielęgnowania pacjentów w zależności od jednostki chorobowej, Zeszyty Naukowe Nr 49, Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, Łomża 2013. 4. Grzegorz Krasowski, Marek Kruk; Leczenie odleżyn i ran przewlekłych, PZWL, 2017.