Bardzo często odnoszę wrażenie, że wokół specjalizacji narosło wiele mitów i legend, które bardzo często nie mają pozytywnego wydźwięku. Co najciekawsze, najwięcej negatywnych opinii słyszę od osób, które nie posiadają specjalizacji i nigdy nawet nie interesowały się tym tematem. Niestety, ale wśród pielęgniarek z dłuższym stażem pracy, panuje przekonanie, że specjalizacja to coś niewyobrażalnie trudnego i właściwie to nic nie zyskujemy. Ale czy taka jest prawda?
Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że żeby coś zyskać, trzeba na to zapracować. Specjalizacja to rzecz dla której musimy poświęcić nasz czas oraz zaangażować się w mniejszym lub większym stopniu. Jednak warto się zastanowić jaka satysfakcja czeka nas na linii mety, przecież tytuł specjalisty pielęgniarstwa to najwyższa forma kształcenia podyplomowego! Ale satysfakcja to nie jedyny „bonus”, który niesie ze sobą ten tytuł.
W obecnej chwili pielęgniarki mogą się kształcić w kilkunastu różnych dziedzinach, a czas trwania kształcenia wynosi od 15 do 20 miesięcy w zależności od wybranej specjalizacji. Aby móc przystąpić do szkolenia specjalizacyjnego należy:
· posiadać prawo wykonywania zawodu;
· pracować w zawodzie co najmniej przez 2 lata w okresie ostatnich 5 lat;
· ukończyć kursy specjalistyczne wymagane dla danej specjalizacji.
Czy wymagania są wygórowane? Według mnie nie. Po dwóch latach pracy w zawodzie możemy zapoznać się ze specyfiką pracy na różnych oddziałach, dzięki czemu możemy świadomie wybrać specjalizację, która przyniesie nam najwięcej satysfakcji. Co więcej mamy czas na odbycie wymaganych kursów (prawie zawsze wymagany RKO oraz EKG). Można więc powiedzieć, że praktycznie każda pielęgniarka kwalifikuje się, do odbycia kursu specjalizacyjnego.
W trakcie trwania specjalizacji poszerzamy swoją wiedzę w dziedzinie która nas interesuje, dzięki czemu cały proces nauki będzie znacznie przyjemniejszy i mniej pracochłonny. Chyba każdy przyzna rację, że znacznie szybciej przyswajamy informacje z dziedziny, która stanowi dział naszych zainteresowań.
A co po uzyskaniu tytułu specjalisty? Samodzielność, większe możliwości zatrudnienia, wyższe zarobki i satysfakcja! Każda specjalizacja znacznie poszerza nasze kompetencje oraz zakres świadczeń, które możemy wykonywać. Dzięki temu bez problemu znajdziesz zatrudnienie jako pielęgniarka opatrunkowa, na stacji dializ lub na jakimkolwiek innym stanowisku, gdzie wymagana jest wykształcenie specjalistyczne. Stajemy się bardziej niezależną i samodzielną jednostką, możemy wykonywać bardziej skomplikowane procedury bez pomocy lekarza. Zwiększa się również wynagrodzenie i zgodnie z siatką płac, uzyskanie tytułu specjalisty, zwiększa współczynnik pracy, co daje nam większe minimalne wynagrodzenie zasadnicze.
Chyba każdy się zgodzi z tym, że wiele czynników wpływa na to, że dzięki zdobyciu tytułu specjalisty, praca pielęgniarki jest bardziej satysfakcjonująca. Co więcej, każda osoba pracująca w tym zawodzie powinna poszerzać swoje kompetencje i wiedzę o najnowszą wiedzę medyczną, a dzięki specjalizacji, otwiera się przed nami wiele nowych możliwości oraz zyskujemy wiele przywilejów.
Autor: Karolina Karoń
Powered by Froala Editor